Стварање каменова или конкрамената

Стварање каменова или конкрамената

Реч је о посебном облику поремећаја метаболизма соли у организму при чему се стварају
камење односно конкраменти ( calculus ) . Овај поремећај описан је као калкулоза (Calculosis ).

Наиме калкулоза се ствара у шупљим изводним каналима или шупњинама неких органа .
Конкраменти или калкулуси су међусобно слепњене тврде материје у виду камена , а налазе се слободно у шупљинама органа .


Органи где се најчешће јавља ова појава су :


- Бубрези ,
- Уретер ,
- Мокраћна бешика ,
- Жучна кеса и њеним изводним каналима , али и
- Изводни канали великих пљувачних жлезда .
Конкраменти нејчешће настају таложењем минералних соли , али у њихов састав улазе и друге материје , као што су холестерол и разни пигменити .



По облику калкулуси мог у бити разноврсни :

- округли ,
- овални ,
- слични облику шупљине органа у
коме се налазе .

По величини се могу знатно разликовати од најситнијих као песак до оних величине кокошијег јајета . Што се тиче грађе каменаца она је увек иста али се они у мноогоме могу разликовати по спољашњим карактеристикама . Наиме они могу бити глатки али и јако оштри и назупчени ако су грађени од силиката .


Конкрамент се обично састоји од центалног језгра , које је обично неко страно тело
( изумрле ћелије , комади слузи , гној , гомила бактерија , чврсти делићи унети из спољашње средине ) , око кога се концентрично таложе тврде материје , најчешће минералне соли .
Од поменутих минералних соли које својим таложењем дају конкраменте , најчешће говоримо о солима калцијума које улазе у састав скоро свих конкрамената .





Најчешћа локализација калкулуса јесте у билијарном тракту . Постоје три основна типа жучних каменаца :
1. холестеролски ,
2. црни пигментни и
3. браон пигментни каменци .

Црни пигментни калкулуси цесто су повезани са хемолизом ( разградња еритроцита ) и нису инфицирани , за разлику од браон пигментних каменаца који су инфицирани и повезани са стазом у билијарном тракту и интрахепатичним жучним каналима . Ово се чешће јавља код мушкараца . Код жена запажамо да су чешће присутни холестеролски каменци у жучној кесици.


Механизам стварања конкрамената :


Конкраменти се обично стварају у изводним каналима таквих органа који нормално излучују екстракте веома концентрованих соли и материја у презасићеном раствору .

Ове материје и соли се у екстракту налазе у раствореном стању само захваљујући присуству заштитних супстанци различите природе које их одржавају у раствору , иако су они презасићени . Уколико се поремети ово стање равнотеже , веома брзо долази до таложења материја и то првенствено око ситних честица које су ту присутне и које касније сачињавају језгро конкрамента .

1. Овај поремећај уравнотеженог стања у презасићеним екстрактима може да настане на више начина , на пример уколико се повећа количина излучене материје , те раствор постане још презасићенији тј. концентрованији .
2. Исти ефекат још већег концентрисања екстракта има ДЕХИДРАТАЦИЈА тј. удаљавање воде из екстракта .
3. Таложење ће настати и ако дође до поремећаја количине заштитних материја које одржавају соли у презасићеном раствору .

Стварању каменова нарочито погодују запаљенски процеси у изводним каналима у којима се екстракт налази , јер се при запаљењу од изумрлих ћелија стварају многобројна језгра за таложење .

Исто тако , лакше се стварају конкраменти уколико је успорено или спречено отицање екстраката , јер се тада из њега ресорбује вода , па се растворене материје још више концентришу .
Такође је запажено да постоје неки фактори ризика који могу довести до настанка каменаца и то су :
• Исхрана сиромашна фитатима ( из пиринча , ражи , пшенице , јечма и махунарки ) ,
• Недовољан унос течнпости ,
• Коришћење суплемената калцијума ,
• Превелики унос животињских беланчевина ,
• Гојазност и
• Кронова болест .

ПОСЛЕДИЦЕ :

Последице присуства конкрамената у шупљим органима могу бити различите . Наиме својим механичким деловањем и надражајем на унутрашњост органа , они доводе до запаљења слузокоже , успоравања отицања екстракта , а ако конкрамент крене из органа кроз изводни канал изазива , у највећем броју случајева , јаке грчевите болове ( КОЛИКЕ ) .
Уколико се калкулус заглави , настаје опструкција са свим последицама .



Без обзира на који начин је настала , опструкција изводног канала екскреторног органа има за последицу немогућност отицања већ излучаног екстракта . Екстракт се нагомилава изнад препреке , доводи до јаког проширења тог дела изводног канала и ако се узрок опструкције на време не отклони долази до оштећења паренхима екскреторног органа и престанка његовог рада .




       Изразит пример за то је настанак хидронефрозе и пропадање бубрега у случају запаљења мокраћних канала .
    Присуство у организму створених каменова веома чест узрок опструкције  вресте ћелија у организму .




КЛИНИЧКА СЛИКА :

Пацијенти се жале на карактеристичан јак бол у виду спазма ( грчева ) који се обично јавља намон узимања јако масне хране – уколико се ради о билијарним коликама или на бол који је изузетно јак , чак толики да пацијенти не могу да говоре а локализован је средњем делу леђа и ирадира у стомак и полне органе – уколико се ради о реналној колики . Такође није ретко да се у урину појави крв црвене боје ( хематурија ) .



                                                                                                                 ДИЈАГНOЗА :

Прва и основна дијагностичака метода јесте Ултрасонографија тј. Ултразвик .
Такође може се користити и класична рендгенграфија али се она избегава због неадекватног излагања пацијента зрачењу .

         ТЕРАПИЈА :

Класична терапија подразумева дијету , без масне и конзервиране хране , спазмолитика и антибиотика . У акутној фази се непрепоручује операција , док се по смирењу тегоба саветује или класична или лапараскопска холецистектомија ( акоје каменац у жучној кесици ) или ултразвучно разбијање каменца ако је он локализован у другим поменутим органима .